Jak wymienić pompę hydrauliczną w koparce?

Hydraulika siłowa spowodowała, że maszyny budowlane stały się nieodzownym elementem wszelkich, ciężkichprac budowlanych. Jej początki datuje się na XIX wiek, jednak powszechne zastosowanie znalazło miejsce od czasów II wojny światowej, między innymi w samolotach, samochodach czy ciężkich maszynach.Sercem każdego układu hydraulicznego jestpompa hydrauliczna, której głównym zadaniem jest zapewnienie właściwego ciśnienia i przepływu czynnika hydraulicznego, czyli specjalnego oleju.

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczneróżnią się od siebie przede wszystkim budową i zasadą działania. Najbardziej rozpowszechnione i uważane za najmniej awaryjne są pompy zębate. Obieg czynnika hydraulicznego wytwarzany jest przez ruch dwóch zazębiających się kół zębatych.Pompy śrubowe opierają się na konstrukcji śrub ślimakowej, która poprzez ruch obrotowy wymusza obieg czynnika hydraulicznego. Pompy łopatkowe, jak nazwa wskazuję, bazują na ruchu wirnika łopatek, dzięki czemu czynnik hydrauliczny przemieszcza się. Najbardziej zaawansowane technologicznie pompy topompy wielotłoczkowe. Łączą one w sobie konstrukcje kilku pomp, a ich działanie, w wielkim skrócie, polega na wymuszeniu ruchu czynnika hydraulicznego poprzez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu. Jednakbez względu na rodzaj pompy, jejawaria to zatrzymanie pracy całego układu, a w konsekwencji unieruchomienie maszyny, np. koparki. Co wtedy?

Wymiana pompy hydraulicznej

Wymiana pompy hydraulicznejmoże wydawać sięprosta. Wyciągamy uszkodzoną, a na jej miejsce montujemy nową. Jednak to tylko teoria. Wymiana urządzenia takiego jak pompa hydrauliczna jest dużobardziej skomplikowana, niż się wydaje. Wiąże się z wymianą filtrów olejowych, uszczelek, czyszczeniem całego układu hydraulicznego, odpowietrzeniem nowej pompy oraz doborem odpowiedniego czynnika hydraulicznego dopasowanego do urządzenia. Samerodzaje pomp i ich wielkość oraz przeznaczenie koparki powoduje, że do każdej wymiany należy podejść indywidualnie. Istotną sprawą jest też fakt, że wymiana pompy będzie sięróżnić w zależności od przyczyny jej uszkodzenia. Zatem zdecydowanie warto wybrać odpowiedni,profesjonalny serwis, który zajmie się taką naprawą. Do tego specjaliści doradzą nam czy uszkodzoną pompę należy wymienić na nową, czy może wystarczy ją zregenerować.

Zużycie pompy hydraulicznej

Naturalne zużycie pompy w wyniku jej eksploatacji tonajczęstsza przyczyna jej wymiany. Po jej zakończeniu należy bardzodokładnie przejrzeć cały układ hydrauliczny, zwrócić uwagę na to, czy nie występują jakieś wycieki, czy zabrudzenia. Należy także pamiętać, aby w układzie nie zostały żadne elementy, które mogły wypaść bądź oderwać się od pompy. Jeśli nie zostaną usunięte, to mogą uszkodzić nową pompę i spowodować jeszcze większą awarię, np. wymianę wszystkich przewodów hydraulicznych. Przy wymianie pompy należy pamiętać zatem oczystości i dbać o to, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do układu hydraulicznego.

Uszkodzenie pompy hydraulicznej

Jeśli pompa musi być wymieniona zpowodu awarii w trakcie pracy, zadanie jest jeszcze trudniejsze i bardziej zaawansowane. W takiej sytuacji całyukład musi być wyczyszczony, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jakieś elementy dostały się do przewodów lub zbiornika hydraulicznego. Wszystko musi więc zostać poddane dokładnemu płukaniu, czasem kilkukrotnie. Bardzo ważne jest także, aby po zamontowaniu nowej pompy i jej krótkim uruchomieniu sprawdzić, czy w oleju lub filtrach nie zbierają się jakieś zanieczyszczenia np. opiłki metalu. Jeśli tak się stanie, cały układ należy czyścić ponownie. Jednakpoprawne zamontowanie nowej pompy sprawi, że maszyna będziepracować wydajniej przez długi czas.