Jakie części maszyn budowlanych zużywają się najszybciej?

W branży budowlanej maszyny są nieodłącznym elementem pracy. Warto zatem wiedzieć, które części ulegają szybkiemu zużyciu i jak dbać o sprzęt, aby służył jak najdłużej. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej narażonym na uszkodzenia elementom maszyn budowlanych oraz sposobom ich konserwacji.

Układ jezdny i podwozie

Układ jezdny oraz podwozie to jedne z najbardziej narażonych na zużycie elementów maszyn budowlanych. W przypadku koparek, ładowarek czy spycharek, bieżnia gąsienicowa oraz koła napinające są szczególnie podatne na uszkodzenia. Wpływ na to mają przede wszystkim ciężkie warunki pracy oraz nierówności terenu, z którymi muszą się zmagać te maszyny. Aby zapewnić długotrwałe działanie układu jezdnego i podwozia, należy regularnie kontrolować stan tych elementów oraz stosować odpowiednie części do silników maszyn budowlanych. Wymiana zużytych części na nowe, wysokiej jakości komponenty jest kluczowa dla utrzymania sprawności maszyn budowlanych.

Silniki i układ hydrauliczny

Kolejnym newralgicznym punktem maszyn budowlanych są silniki oraz układ hydrauliczny. Wysokie obciążenia, długotrwała praca oraz zanieczyszczenia mogą prowadzić do szybszego zużycia tych elementów. W przypadku silników, kluczowe jest regularne sprawdzanie poziomu oleju, wymiana filtrów powietrza oraz kontrola stanu paska rozrządu. Warto również zwrócić uwagę na części do silników maszyn budowlanych, które mogą ulec zużyciu, takie jak uszczelki czy pompy wodne. W odniesieniu do układu hydraulicznego, istotne jest monitorowanie stanu przewodów oraz złączek, które mogą ulec uszkodzeniu na skutek ciśnienia czy korozji. Regularna wymiana oleju hydraulicznego oraz filtrów również przyczynia się do przedłużenia żywotności tego układu.