Które części do maszyn budowlanych wymieniamy najczęściej?

Rozwój branży budowlanej, zarówno procesów technologicznych, jak i jakości sprzętu sprawił, że maszyny na budowie wykorzystywane są praktycznie przez cały rok. W różnych warunkach atmosferycznych stosuje się je między innymi do usuwania korzeni, kopania fundamentów, czy też wywożenia gruzu. Ze względu na panujące na budowie warunki, duże obciążenia oraz częste wykorzystanie, poszczególne części maszyn budowlanych ulegają częstym awariom. Które z nich wymieniane są najczęściej?

Elementy ulegające szybkiemu zużyciu

Koparki, dźwigi, ładowarki oraz samochody ciężarowe należą do maszyn, które na budowie wykorzystywane są najczęściej. Panujące tam ciężkie warunki – kurz, deszcz i błoto oraz brak systematycznej konserwacji sprawiają, iż sprzęt budowlany ulega bardzo szybkiemu zużyciu. Awariom ulegają przede wszystkim części ruchome maszyn budowlanych, części napędu i podwozia, które są mocno i często eksploatowane. Uszkodzeniom ulegają głównie łyżki, widły i zęby koparek oraz ładowarek. Awaryjne są także gumowe gąsienice, głównie z powodu niesprawnej pracy rolek jezdnych i łańcuchów. Na zniszczenie narażone są też łożyska, wały napędowe, sworznie, drążki kierownicze oraz tuleje. Należy także zadbać, aby nie doprowadzić do zatarcia silnika. W tym celu – podobnie, jak w pojeździe osobowym – trzeba tankować dobrej jakości paliwo oraz regularnie wymieniać olej i filtry.

Dobra jakość części zamiennych

Wysokie koszty kupna i napraw sprzętu budowlanego sprawiają, że przy wystąpieniu awarii warto zainwestować w części zamienne. Profesjonalne serwisy maszyn budowlanych posiadają w ofercie części najlepszej jakości. Zatrudniają także doświadczonych pracowników, którzy pomogą usunąć awarię w jak najkrótszym czasie. To specjaliści od napraw silników, hydrauliki oraz elektroniki. Istotne jest, by korzystać z części zamiennych najwyższej jakości – zastosowanie elementów niskiej jakości może zwiększyć ryzyko powstania awarii.