Najczęściej spotykane rodzaje silników w maszynach budowlanych

Maszyny przeznaczone do robót budowlanych wyposażone są w różne rodzaje silników. Każda jednostka napędowa ma swoje cechy charakterystyczne i specyfikę, która decyduje o jej przeznaczeniu. Jakie typy silników spotyka się najczęściej w maszynach i sprzętach budowlanych?

Silniki diesla w maszynach budowlanych

W maszynach budowlanych najczęściej spotyka się silniki spalinowe. Tego typu jednostki napędowe zapewniają pełną mobilność i są niezależne od stałego źródła energii elektrycznej. W maszynach budowlanych znacznie przeważają wysokoprężne silniki Diesla. Są one znane ze swojej ekonomiczności i niezawodności. Silniki Diesla stosowane w maszynach budowlanych można podzielić na dwusuwowe i czterosuwowe. Oba rodzaje silników mają swoje cechy charakterystyczne, które decydują o ich przeznaczeniu. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno serwis, jak i części do silników maszyn budowlanych napędzanych takimi jednostkami mogą być dość drogie, dlatego warto decydować się na zakup zamienników.

Silniki benzynowe w maszynach budowlanych

Silniki benzynowe charakteryzują się stosunkowo prostą konstrukcją i cichą pracą. Nie powodują one bezpośredniej emisji spalin, dzięki czemu mogą być użytkowane nawet w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Również serwis i części do silników maszyn budowlanych napędzanych jednostkami benzynowymi są nieco tańsze, niż ma to miejsce w przypadku diesla. To jednak nie wszystko. Silniki benzynowe w maszynach budowlanych mają swoje wady. Największą z nich jest wysokie spalanie. Co więcej, silniki benzynowe są mniej trwałe od Diesla, przez co trzeba pamiętać o częstszym serwisowaniu. Należy mieć na uwadze, że opary benzyny są łatwopalne, co może sprawiać niebezpieczeństwo w przypadku niektórych prac budowlanych.