Pompy hydrauliczne i ich rola w konstrukcjach koparek

Maszyny budowlane bardzo często korzystają z możliwości, jakie daje wykorzystywanie układów hydraulicznych. Dzięki stosowaniu energii zgromadzonej w cieczy można stosunkowo łatwo radzić sobie z przemieszczaniem bardzo dużych obciążeń i mas. Sprzęt budowlany w większości sytuacji staje przed takimi właśnie wyzwaniami. Dzięki różnym rodzajom hydrauliki siłowej do koparek, spychaczy czy równiarek można szybko i precyzyjnie wykonywać wszystkie zadania. Sprawdźmy, jak działają układy hydrauliki siłowej i jaka jest ich rola w poszczególnych urządzeniach, np. w koparkach.

Działanie układów hydrauliki siłowej

Każdy układ hydrauliczny pracuje, korzystając z energii zgromadzonej w cieczy – tzw. czynniku hydraulicznym, którym w większości przypadków jest specjalny olej. Czynnik hydrauliczny jest przemieszczany w układzie dzięki działaniu pompy hydraulicznej. Za sprawą systemu zaworów może on być kierowany do odbiornika, którym może być np. siłownik lub silnik hydrauliczny. Do działania całego układu niezbędny jest naturalnie odpowiedni zbiornik na olej hydrauliczny oraz dostarczenie odpowiedniego zasilania do pompy hydraulicznej. W maszynach budowlanych napęd jest zwykle przekazywany od dieslowskiego silnika spalinowego.

Sercem każdego układu hydraulicznego jest pompa, która odpowiada za zapewnienie właściwego przepływu i ciśnienia. Najczęściej stosowane są pompy zębate lub łopatkowe, które pracują ze stałą wydajnością. Ich zaletą jest prosta konstrukcja i niska awaryjność. W przypadku, gdy potrzebna jest wydajność o zmiennej charakterystyce, używa się pomp tłokowych, które dzięki możliwości zmiany pochylenia tarczy zawiadującej położeniem tłoków mogą zmieniać swe parametry pracy.

Zastosowanie pomp hydraulicznych w koparkach

Różne konstrukcje koparek wykorzystują różne typy układów hydraulicznych. Zwykle jednak hydraulika siłowa służy do obsługi większości zadań realizowanych przez tego typu sprzęt. Za sprawą siłowników zawiaduje ona położeniem wszystkich elementów ramienia koparki oraz łyżki. Przy pomocy silników hydraulicznych możliwe jest obracanie nadwozia koparki oraz jej przemieszczanie. Układy hydrauliczne często sterują też systemami pomocniczymi, np. zawieszeniem.