Wybór części do maszyn budowlanych – oryginalne czy zamienniki?

Maszyny budowlane to często skomplikowane sprzęty pracujące zazwyczaj na wysokich obrotach i mocno eksploatowane. Choć do tego właśnie zostały stworzone, to jak wszystko inne – nie są niezniszczalne. Co zrobić, gdy popsuje się jakaś część? Czy należy zawsze wybierać oryginalne części, czy można zastąpić je zamiennikami?

Części do maszyn budowlanych – ceny

W przypadku nagłej i niespodziewanej awarii wybór części oryginalnych bądź zamiennych może okazać się nie lada zagwozdką. Okazuje się wówczas, żeoryginalne części potrafią być bardzo drogie, a urządzenie musi przecież jak najszybciej wrócić do pracy na budowie. Dlatego wielu właścicieli maszyn budowlanych zaczyna się wówczas zastanawiać – czy możnazredukować cenę części do maszyn? Czy stosowanietańszych części zamiennych jest bezpieczne? A jeśli tak, togdzie najlepiej je kupić?

Części zamienne czy oryginalne?

Producenci maszyn budowlanych oczywiście zawsze zalecają stosowanie oryginalnych części do swoich urządzeń. To zrozumiałe – w końcu to oni te części produkują i na nich zarabiają. Dlatego częstomaszyny budowlane będące jeszcze na gwarancji tracą ją po użyciu części zamiennej zamiast oryginalnej. Maszyny budowlane rzadko jednak psują się podczas okresu gwarancyjnego, gdyż nie jest on zazwyczaj wyjątkowo długi. Dlatego wielu właścicieli tych urządzeń decyduje się nao wiele tańsze rozwiązanie niż kupowanie oryginalnych części –zamienniki.Oczywiście części takich nie należy kupować od osób prywatnych lub na portalach aukcyjnych – jest to zbyt poważna sprawa, aby opierać się na opinii osób bez doświadczenia w kwestii naprawy maszyn budowlanych. Nie warto też kupować zamienników proponowanych w podejrzanie zaniżonych cenach, bo mogą one być wówczas słabej jakości. Najlepszym rozwiązaniem będziezakup części zamiennych w serwisie, który zajmuje się także naprawą takich urządzeń. Dlaczego? Po pierwsze, kupując zamienniki w takim miejscu, możemy mieć pewność, że są onetak samo dobrej jakości jak części oryginalne.Duża firma sprzedająca części zamienne i serwisująca maszyny budowlane nie mogłaby sobie pozwolić na sprzedawanie marnych jakościowo podróbek. Po drugie, osoby pracujące przy naprawie maszyn budowlanych zawsze z chęciądoradzą nam, jaką część najlepiej wybrać,tak aby była ona w pełni kompatybilna z naszą maszyną. Po trzecie, częstona części zamienne otrzymujemy gwarancję, więc nie musimy się obawiać, że nowy zamiennik popsuje się po kilku miesiącach. Ponadto, oryginalne części do maszyn budowlanych, a szczególnie do starszych modeli, są nieraz trudno dostępne. Zamienniki pozwalają nam znacząco rozszerzyć możliwość wyboru.

Wybierając części do maszyny budowlanej, czy to oryginalne, czy zamienne, należy przede wszystkim kierować się kwestią bezpieczeństwa. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy dana część spełnia wszelkie standardy oraz, czy nie uszkodzi ona maszyny. W tym celu najlepiej wybieraćczęści sprawdzonych i pewnych firmlub skorzystać z profesjonalnej pomocyserwisu naprawiającego maszyny budowlane.