Za co odpowiada zwolnica koparki?

Koparka jest bardzo pożądaną maszyną budowlaną, wykorzystywaną przy większości prac. Jest jednak intensywnie eksploatowana, dlatego musimy zadbać o jej stan techniczny, by móc z niej korzystać. Siłę do wykonywania zadań zapewnia, m.in. zwolnica.

Za co odpowiada zwolnica koparki?

Zwolnica w koparce jest to przekładnia zębata stosowana przy kołach napędowych w celu zwiększenia momentu obrotowego. Odpowiada za zwiększenie przełożenia końcowego bez wzrostu masy maszyny i wytrzymałości innych części układu napędowego. Jednym słowem, koparka jest odporna na warunki podłoża, po jakim się porusza. Daje nam możliwość dopasowania maszyny do rodzaju pracy i obciążeń. Zwolnica zapobiega uszkodzeniom takich elementów jak: podwozie i most. Należy dbać o jej stan, a podczas wymiany na nową zwracać uwagę na jakość produktu. Kupujmy tylko w sprawdzonych firmach, które tak jak Selpart, od wielu lat zajmują się sprzedażą części zamiennych, oferując najwyższej jakości zamienniki, w konkurencyjnych cenach. Doświadczona kadra świadczy profesjonalny serwis, dojeżdżając do klienta.

Jakie są przyczyny awarii zwolnicy?

Przyczyną awarii zwolnicy jest brak oleju lub niski i zbyt wysoki jego stan w przekładni, co prowadzi uszkodzenia wałka, zębatki i korpusu. Powinniśmy kontrolować uszczelnienia, ponieważ powodują wyciek płynu, co prowadzi do zatarcia łożysk. Powinniśmy dbać o ich stan, gdyż utrzymują korpus maszyny w ruchu. Kiedy dojdzie do uszkodzenia, odłamki dostają się do przekładni, powodując poważną awarię. Przyczyną uszkodzenia zwolnicy bywa niewłaściwe obsługiwanie urządzenia przez operatora. Nadmierne wibracje, trzaski i hałas podczas pracy, wskazuje często na zużycie części. Niezbędna jest regularna kontrola stanu oleju, by nie doszło do przegrzania elementu. Przed rozpoczęciem robót budowlanych, powinniśmy poddać koparkę przeglądowi, by nie odmówiła posłuszeństwa podczas wykonywania prac. Jest to najrozsądniejsze podejście, ponieważ awaria spowoduje przerwę, co nie może mieć miejsca.